Ľadový štít ve Vysokých Tatrách Jak používat průvodce Rozšířená realita

Rozšířená realita

Bloudil jsi někdy skalami a nemohl jsi najít věž, na kterou sis vyhlédl v průvodci a kterou si chceš vylézt? Nebo naopak ti zrovna padla do oka ta věž támhle, ale netušíš co je zač, jak se jmenuje a co na ni vede za cesty? Tak přesně s tím ti může pomoct rozšířená realita!

Prachov

Co to je?

"Rozšířená realita je označení používané pro reálný obraz světa doplněný počítačem vytvořenými objekty."

Wikipedie

Tak zaprvé budeš potřebovat moderní mobil. I když rozšířená realita částečně funguje i na počítači, její využití je omezené a noťas asi stejně do skal tahat nebudeš. Aplikace v chytrém telefonu využívá GPSku a digitální kompas, díky kterým ví kde jsi a kam se zrovna díváš. Do obrazu z tvého foťáku ti pak dokresluje body v tvém okolí. U všech bodů uvidíš ikonu a pod ní název daného místa (třeba skalní věže). Podle toho, jak daleko od tebe body jsou se ikona s názvem budou zmenšovat a zvětšovat.

Kde a co uvidím?

Logicky, tohle je funkce, kterou z gauče nevyzkoušíš. Stejně jako zbytek průvodce, zatím máme zpracované 2 lokality - Prachovské skály a Malou studenou dolinu v Tatrách.

V Prachově uvidíš:
- 55 vybraných nebo všech 161 věží ze sektorů Hromová rokle, Skalní město, Krkavčí skály, U Mouřenína a Babinec
- 10 vyhlídek

V Tatrách uvidíš:
- jména vrcholů
- chatu
- trasu výstupu Jordánkou na Lomnický štít (19 klíčových bodů)

Kvůli přehlednosti v Prachově, kde je opravdu hodně věží na malém prostoru jsme udělali 2 verze. Ta první je podle nás na seznámení s rozšířenou realitou lepší. Najdeš v ní všechny body v Tatrách a k tomu vybrané Prachovské věže, tak aby ses mohl zhruba zorientovat kde jsi, ale rozšířená realita byla pořád přehledná. Pokud bys chtěl vidět úplně všechny Prachovské věže, tak mrkni na druhou verzi. Uznáváme ale, že to má ještě svoje mouchy.



UPOZORNĚNÍ

Funkce rozšířené reality je stále v alfa verzi a je na ní ještě hodně co vylepšovat. Přestože může posloužit jako dobrý pomocník v orientaci ve skalním a horském terénu, zatím nemůže plně nahradit standartní mapy a průvodce. V členitém terénu GPS nemusí být přesná a může ukazovat špatným směrem. Vždy se řiďte zdravým rozumem a tím co vidíte kolem sebe a nespoléhejte jen na svůj telefon. Zejména v Tatrách s využitím všech dostupných informací z více zdrojů dobře zvažte a zodpovědně naplánujte svou túru. Vždy dodržujte pravidla a zákony omezující pohyb v dané oblasti. Horolezectví je nebezpečný sport a autor tohoto průvodce nenese žádnou zodpovědnost za škody na majetku nebo újmu na zdraví vzniklé během používání tohoto průvodce.