Nalezeno 1090 záznamů

Lepšící se situaci covidu-19 nezvrátilo ani nedávné rozšíření nákazy v Mariánských Lázních. „Epidemiologická situace je lepší a lepší. Máme po několik dní méně než 50 nebo 60 pozitivních záchytů,“ potvrdil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Za dobrými čísly se neskrývá nedostatečné testování. Jen za úterý hygienici provedli téměř 8700 testů, což představuje druhý nejvyšší počet vůbec.

Jak ustupuje nákaza

K pochopení současného vývoje epidemie už přestalo stačit sledovat celkový počet případů, který od prvního dne logicky roste. Mnohem výmluvnější je křivka udávající, kolik obyvatel Česka je aktuálně nakažených. Ta se zastavila na Velikonoční pondělí těsně pod hranicí 4,9 tisíce případů. Poté začala pomalu a s drobnými výkyvy klesat. Nyní je tak v zemi 4,3 tisíce lidí s potvrzeným koronavirem v krvi, zatímco počet těch, kteří se viru zbavili, se blíží třítisícové hranici.

Co tyto počty znamenají? V průměrném 30tisícovém okresním městě velikosti Písku, Trutnova nebo Kolína nyní žije 12 osob s koronavirem, zatímco osm se jich už z choroby covid-19 zotavilo a nejvýše jeden obyvatel města jí podlehl. Pokud bude současný trend pokračovat, už ve druhé polovině května bude více vyléčených než nakažených.

Úspěšné Česko

Česko se tak zařadilo mezi úspěšnější evropské státy, kde je pandemie na ústupu. Už na začátku dubna se to podařilo Švýcarsku a Rakousku, následně došlo k obratu také v Německu. V německy mluvících zemích v současnosti přibývají zotavení třikrát rychleji než infikovaní.

Povzbuzující statistiky přicházejí v posledních dnech i ze zemí, kam se virus rozšířil později, jako je například Chorvatsko. Naděje svítá dokonce i Italům a Španělům, mezi nimiž si koronavirus dosud vyžádal nejvíce obětí. Letošní dovolená u moře tak nemusí být ani pro Čechy utopií.

Přesto je ještě nemálo zemí, které nemají ani v prvním kole boje s virem vyhráno. Z evropských k nim patří například Belgie, která drží smutný rekord v počtu úmrtí na milion obyvatel. Světlo na konci tunelu zatím jen vyhlížejí také Rusko a nejpostiženější země světa – USA.


V kraji se vyléčilo už 431 nakažených koronavirem

29.04.2020 | 19:25
Olomoucký kraj
Deník facebook
  Zobrazit zdroj


Přečíst aktualitu

50.4450163 | 16.8821789

Šíření koronaviru se v regionu výrazně zpomalilo. Nakažených zůstává 674. Od počátku týdne se nezvýšil ani počet úmrtí v souvislosti s nákazou. Ministerstvo zdravotnictví eviduje 13 úmrtí.

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je pacient považován za vyléčeného, pokud dva po sobě jdoucí testy v rozmezí nejméně 24 hodin koronavirus v těle člověka nezjistí.

WHO uvádí, že u lidí s mírnou formou nákazy trvá vyléčení přibližně dva týdny, co se u nich objevily symptomy.

Jak je to u asymptomatických případů, kdy nemocný nepozoruje vůbec žádné příznaky koronavirové nákazy? Například starostka Náměště na Hané Marta Husičková stále není považována za vyléčenou.

„První kontrolní test byl negativní. Druhý byl ovšem pozitivní. Na další odběr jdu v pátek,“ sdělila ve středu Deníku starostka, u níž laboratoř potvrdila nákazu Covid-19 počátkem dubna.

Náměšť na Hané spadá pod správní obvod krajského města, kde je v rámci olomouckého regionu nejvíce diagnostikovaných případů – 232. Podobný počet mají v součtu Litovel a Uničov – 227.

Následuje Šternbersko s 66 případy, Prostějovsko eviduje 47 potvrzených nakažených, Šumpersko 35, Hranicko 30, Přerov 16, Jeseník 11, obvod Zábřehu 8, Mohelnice 2. Na Konicku a Lipníku nad Bečvou nebyl vyšetřen žádný pozitivní.


Ve Šternberku začínají testovat na covid i samoplátce.

23.04.2020 | 17:24
Šternbersko
Deník facebook
  Zobrazit zdroj


Přečíst aktualitu

49.7222597 | 17.2975016

Odběrová místa jsou veřejnosti přístupná ve všední dny od 8.00 do 14.30 hodin.

Samoplátci se na rozdíl od indikovaných pacientů nemusejí k testům předem objednávat.

Stačí přijít kdykoliv během provozní doby, na pokladně v dané nemocnici zaplatit poplatek a s dokladem se pak přemístit na odběrové stanoviště. Výsledek je k dispozici do druhého dne od provedení testu.

„Negativní výsledek zašleme klientovi SMSkou či emailem dle jeho volby. O pozitivním výsledku jej dle předpisů musí informovat nejdříve příslušná hygienická stanice,“ uvedla předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční Marie Marsová.

Cena vyšetření je 2900 korun.


Základní platformou projektu je nový přehledný a jednoduchý webový portál s výmluvným názvem Olomouc si pomáhá. Na této stránce dostanou bezplatně prostor olomoucké firmy, živnostníci nebo třeba provozovatelé různých kulturních a sportovních aktivit. Zákazníkům zde nabídnou služby, přizpůsobené aktuální situaci, jako je například prodej voucherů, nabídka s rozvozem domů, různé online služby a další.

Autoři projektu počítají s tím, že portál bude přehledně a na jednom místě sdružovat nabídku zejména v následujících oblastech: restaurace a kavárny, obchod a služby, sport, kultura a zábava. Prostor zde ale bude i pro ostatní podnikatelské aktivity. Město bude spolu s Okresní hospodářskou komorou projekt propagovat a zajišťovat mu co nejširší publicitu. Na podporu kampaně poskytují město a Dopravní podnik svůj volný reklamní prostor zdarma.

„Všichni se nyní snaží nějakým způsobem pomáhat. Vláda například kompenzačními příspěvky živnostníkům, město odpuštěním nájemného podnikatelům, hlavně ale samotní lidé svým neskutečně odpovědným přístupem, díky kterému určitě překonáme i ekonomické problémy, které pandemie způsobuje,“ vysvětluje radní Miloš Tichý, autor a koordinátor celého projektu. „Kampaň stojí na tom, že i my všichni Olomoučané se můžeme spolupodílet na záchraně živností a provozoven, které rádi navštěvujeme a které jsou nynějšími opatřeními paralyzovány a přicházejí o většinu nebo veškeré příjmy. Pomůžeme hlavně tím, že u nich budeme nadále nakupovat.“

Webový portál a kreativní koncept projektu si vzala bezplatně na starost ESMEDIA Interactive jako pomoc městu.

Komunikaci s živnostníky, podnikateli a dalšími organizacemi zajišťuje Okresní hospodářská komora. „Hospodářská komora je zde od toho, aby pomáhala podnikatelům, a to jak velkým firmám, tak i těm nejmenším živnostníkům. Aktuálně čelíme situaci, kdy se mnohá odvětví ocitla bez příjmů a toto musí zvládat od půlky března, mnozí až zřejmě do června. Mám radost, že někteří se snaží být kreativní, a i v nelehké době a navzdory omezením se o sebe a své zaměstnance postarají. Projekt Olomouc si pomáhá je zde právě pro ně. A nyní je to i na nás, pojďme také pomáhat. To jediné a zásadní, jak můžeme celé ekonomice, ale i konkrétnímu živnostníkovi, své kadeřnici, oblíbené kavárně pomoci, je utrácet, nakupovat,“ dodává ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar.

Portál Olomouc si pomáhá, najdete na www.olomoucsipomaha.cz. Živnostníci, podniky a organizace, které ve stavu nouze museli uzavřít nebo omezit svůj provoz, se na těchto stránkách mohou zdarma registrovat.


Testování v Litovli i v Uničově je určeno především pro místní, kteří v březnu dva týdny kvůli vysokému počtu nakažených žili v uzavřené oblasti.

„Volají nám ale lidé z celé země, anebo ti, kteří sice mají trvalé bydliště v Litovli, ale už roky bydlí jinde. Zajímá je, jestli by se mohli přijet otestovat. To ale není účelem této studie. Je hlavně pro ty, kteří žili uvnitř zóny a byli v kontaktu s nakaženými,“ zdůraznil starosta Litovle Viktor Kohout.

Plošné testování spustí zdravotníci v Olomouckém kraji v pátek ráno, odběrové stany budou stát před olomouckým hypermarketem Globus, v Litovli před Billou a v Uničově u náměstí Osvobození.

Experti, kteří se na testování podílejí, počítají s tím, že za týden prověří stav necelých sedmi tisíc lidí ve věku od 18 do 89 let. Vše je zdarma, výsledky se účastníci dozvědí do čtvrt hodiny.

Přitom ještě před pár dny Kohoutovi stejně jako dalším Litovelanům chyběly k již avizovanému plošnému testování informace, část místních tak z něj měla strach.

„Někteří lékaři měli obavu, že se vzorky budou odebírat v ordinacích, lidé se zase báli, že po plošném testování půjdou automaticky znovu do čtrnáctidenní karantény. Což by bylo pro město likvidační,“ vylíčil Kohout minulý týden v rozhovoru pro MF DNES.

V Olomouci byla testovací místa obsazena za pár hodin

Nyní však cítí, že se přístup jeho spoluobčanů změnil. „Je tady hodně lidí, kteří mají nemocné rodinné příslušníky, a tak by se chtěli nechat otestovat,“ doplnil Kohout.

Zkušenost s telefonáty z celé republiky má rovněž uničovský starosta Radek Vincour.

„I lidé mimo Uničov mají velký zájem, ale testování je primárně určeno pro místní,“ podotkl.

Fakt, že na testování chce dorazit řada lidí, potvrdilo i středeční odpoledne, kdy olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny (ÚMTM) spustil na internetu rezervační systém. Lidé se přes něj mohou objednat na jednotlivá odběrová místa, určit si mohou i čas.

Například v Olomouci ale byla už po několika hodinách všechna místa obsazená. A to až do soboty 2. května, kdy by mělo testování skončit. A také v Litovli a Uničově byla většina termínů zabraná už ve středu večer.

Velkým otazníkem je, zda dorazí dostatek seniorů

Člověk při rezervaci zadává své jméno, věk, telefon a e-mail, kam dorazí potvrzovací zpráva. Odkud zájemce je, systém nerozlišuje. Toho, že by na Olomoucko dorazily zástupy lidí z jiných koutů republiky, se však národní koordinátor testování a ředitel ÚMTM Marián Hajdúch nebojí.

„Pokud přijede někdo z jiných regionů, mám za to, že to budou jednotky případů. Nevěřím, že to bude něco zásadního. Pokud nepůjde o žádná velká čísla, tak je otestujeme. Budeme se snažit vyjít lidem vstříc,“ řekl Hajdúch.

Otázkou pak zůstává, zda se podaří sesbírat data od takzvaného reprezentativního vzorku, který zjednodušeně řečeno zahrnuje zástupce celé české populace. Zvláště u seniorů, kteří při pandemii patří mezi nejohroženější skupinu, není jisté, zda na testy dorazí.

„Čekáme, že nás v tomto podpoří i média a pomohou k otestování dostat všechny cílové skupiny. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ podotkl Hajdúch.

Forenzní genetička Halina Šimková upozorňuje, že pokud by se některou věkovou skupinu nedařilo naplnit, bude nutné ji doplnit individuálně.

„Ohledně reprezentativnosti vzorku ovšem často platí, že jde o kompromis mezi ideálem a realitou,“ upozornila Šimková.

Testy jsou spolehlivé, ubezpečují organizátoři

Stěžejní pro úspěch celé akce bude spolehlivost použitých rychlotestů. Během pandemie se zdravotníci setkali s celou řadou typů, ne všechny jsou ale přesné. Za tím, jejž budou v následujících dnech používat v celé zemi, Hajdúch stojí.

„Ověřovaly se u nás v Olomouci, v Brně či v Praze. Rozdělili jsme to do více laboratoří a shodli se, že vybrané testy jsou nejlepším možným řešením. Jsou spolehlivé. Pohybuje se to kolem devadesáti procent, což je pro tuto studii naprosto dostačující. Žádný test není stoprocentní,“ porovnal koordinátor.

Litovel a Uničov pak odborníci označují za oblast, kde pravděpodobně došlo k nejmasivnějšímu šíření viru v celé republice. Lidem v této oblasti tak zdravotníci budou stejně jako v Olomouci odebírat krev přímo ze žíly. Kromě rychlotestu poslouží i k podrobnějšímu rozboru v laboratoři.

„Pokud člověk odmítne odběr žilní krve, nebo tento odběr nebude možný, bude proveden odběr kapilární krve z bříška prstu,“ stojí na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky www.covid-imunita.uzis.cz.


V kraji je 648 případů covidu, zemřelo 11 pacientů

22.04.2020 | 18:08
Olomoucký kraj
Deník facebook
  Zobrazit zdroj


Přečíst aktualitu

50.4450163 | 16.8821789

Z čísla 631 na 648 poskočila ve středu statistika krajské hygienické stanice v kolonce pozitivně testovaných na nový typ koronaviru.

Vyléčených je o padesát víc, celkem 246, ale přibylo i těch, kteří s nákazou zemřeli, od úterý se toto smutné číslo zvýšilo z devíti na jedenáct lidí.

Nejvíce potvrzených případů nové koronavirové infekce zůstává na Olomoucku, a to 503.

Následuje Šumpersko se 47 případy a Prostějovsko se 46 pozitivně vyšetřenými.

Na Přerovsku laboratoře podchytily 41 infikovaných a v okrese Jeseník 11.

Během středy bylo v Olomouckém kraji provedeno 407 odběrů. 


V kraji je 631 potvrzených případů koronaviru, přibylo 12 nových

21.04.2020 | 18:27
Olomoucký kraj
Deník facebook
  Zobrazit zdroj


Přečíst aktualitu

50.4450163 | 16.8821789

Nejvíce potvrzených případů nové koronavirové infekce zůstává na Olomoucku – 488. Následuje Šumpersko se 47 případy a Prostějovsko se 46 pozitivně vyšetřenými. Na Přerovsku laboratoře podchytily 39 infikovaných a v okrese Jeseník 11.

Do úterního večera bylo v Olomouckém kraji celkově testováno 9585 osob. Za den počet testů narostl o 484.

V Olomouckém kraji je po Praze druhý nejvyšší počet nakažených přepočtený na 100 tisíc obyvatel. V hlavním městě je 121,09 osob s pozitivní nákazou Covid-19 na 100 tisíc lidí, v olomouckém regionu je to 101,65. Pro srovnání Jihomoravský kraj má pouze 33,51 případů na 100 tisíc obyvatel.

Odběrové místo pro testy na koronavirus. Ilustrační foto„Od pondělka, kdy jsme výzvu zveřejnili, dorazilo pět dárců. Věříme, že následovat budou další,“ řekl mluvčí fakultní nemocnice Adam Fritscher.

K odběru se mimo jiné chystají tři zdravotníci z infekčního oddělení prostějovské nemocnice, kteří se novým koronavirem nakazili před několika týdny, a u nichž dva negativní testy potvrdily, že jsou již vyléčeni.

„Zdravotníci byli osloveni transfuzní stanicí a rádi vyhoví. K odběrům se všichni společně chystají příští týden. Informaci pak budou předávat i dalším vyléčeným pacientům, o které se starali na svém oddělení, aby případné dárcovství také zvážili,“ popsala mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Na infekčním oddělení se postupně nakazili tři lékaři, dvě zdravotní sestry a sanitářka, nyní se léčí už pouze jeden ze zdravotníků. U všech mělo onemocnění lehčí průběh.

Plazma může lidem s vážným průběhem zachránit život

Jednou z nejdůležitějších podmínek k odběru krevní plazmy jsou dva kontrolní PCR testy, tedy výtěrem z nosu a nosohltanu, s negativním výsledkem. Uzdravení lidé, kteří odběr podstoupí, podle primářky transfuzního oddělení Dany Galuszkové mohou nejen prospět jiným nemocným, ale pravděpodobně i zachránit lidské životy.

„Pokud jste měli v průběhu nemoci příznaky, jako jsou teplota přes 37,5 stupňů Celsia, bolesti hlavy, suchý kašel nebo dušnost, vytvořili jste si protilátky proti covid-19. Vaše plazma tyto protilátky nyní obsahuje, a pokud byste se rozhodli ji darovat, zásadním způsobem byste pomohli jejím příjemcům,“ tvrdí.

Odběr plazmy probíhá pomocí speciálních separátorů, přičemž buněčné složky krve putují zpět do krevního oběhu dárce. Celá procedura trvá přibližně 45 minut.

Na odběr mohou lidé, kteří nemají další onemocnění, jsou ve věku 18 až 60 let a váží více než 55 kilogramů. Zájemci se mohou hlásit telefonicky na čísle 588 442 341, nebo osobně v evidenci dárců krve na transfuzním oddělení. Bližší informace jsou na jeho webových stránkách.


Chcete pomoci v boji s nemocí Covid-19? Nechte se otestovat!

21.04.2020 | 14:21
Olomouc
Město Olomouc facebook
  Zobrazit zdroj


Přečíst aktualitu

49.6729605 | 17.2664069

V Olomouci, Litovli a Uničově startuje studie. K účasti v ní vyzývají zdravotníci, vědci i vedení samospráv. Celkem bude testováno zhruba 7000 osob, které nepociťují akutní příznaky respiračního onemocnění. V boji s onemocněním Covid-19 mohou obyvatelé kraje pomoci od pátku 24. dubna.


Infolinku kraje o koronaviru mohou využívat i neslyšící

21.04.2020 | 13:00
Olomoucký kraj
Drbna facebook
  Zobrazit zdroj


Přečíst aktualitu

50.4450163 | 16.8821789

Speciální linku Olomouckého kraje s informacemi o epidemii koronaviru už mohou využívat i lidé se sluchovým postiženým. Odkaz na tuto službu, jejíž základem je přepis mluveného slova, je na webových stránkách KrajPomaha.cz. ČTK to dnes sdělil Zdeněk Bumbálek ze společnosti Transkript Online, která službu zprostředkovává.

„Služba je zdarma a určitě ji využijí nejen lidé s vrozeným sluchovým postižením, ale třeba také senioři, kteří mají ve vyšším věku problém s nedoslýchavostí,” uvedl Bumbálek.

Infolinka pro sluchově hendikepované funguje tak, že tazatel zadá prostřednictvím odkazu na webu KrajPomaha.cz svoje telefonní číslo. Poté je spojen s přepisovatelem, který provede přepis rozhovoru mezi volajícím a operátorem. Text se zobrazí na monitoru počítače.

Tímto způsobem se neslyšící lidé podle Bumbálka dostanou ke všem informacím o nemoci covid-19, které nabízí nejen portál KrajPomaha.cz, ale také speciální kontaktní infolinka.

O krajský web KrajPomaha.cz s informacemi a statistikami ohledně epidemie nového typu koronaviru v Olomouckém kraji je velký zájem, za měsíc od jeho spuštění ho navštívilo už více než 1,1 milionu lidí.

Informace na krajském webu o covid-19 jsou roztříděné do několika sekcí určených pro občany, obce a podnikatele. Nechybí ani různé vyhlášky, návody a zajímavosti. Důležitou částí stránek je graf s údaji o tom, jak se v Olomouckém kraji vyvíjí počet testovaných, nakažených i uzdravených osob.


Už od pátku 24. dubna mohou obyvatelé Olomouckého kraje pomoci v boji s onemocněním Covid-19. V Olomouci, Litovli a Uničově totiž startuje studie, jejíž účastníci na základě testování získají nejen informace o tom, zda s virem přišli do kontaktu, ale současně poskytnou odborníkům údaje klíčové pro výzkum choroby i pro případné rozvolnění přijatých protiepidemických opatření. K účasti vyzývá i vedení Olomouckého kraje, který pomáhá studii a testování v kraji organizovat. Testování zajišťuje Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Celkem bude testováno zhruba 7000 osob, které nepociťují akutní příznaky respiračního onemocnění.

„Co je cílem testování? Odpovědět na základní otázku, kolik z nás si nemoc již prodělalo. Člověk, který test podstoupí, si nejen ověří, že je zdravý a neohrožuje své blízké, ale poskytne důležité údaje pro zdravotníky, vědce i vládu. Lidé, kteří již nemoc prodělali a mají vyvinuté protilátky, mohou v případě souhlasu dokonce darováním krevní plazmy zachránit životy svých spoluobčanů s těžkou formou nemoci Covid-19,“ objasnil cíl studie ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Marián Hajdúch, který je i národním koordinátorem testování na Covid-19 a jeden z pěti vedoucích představitelů studie na národní úrovni.

Do studie bude zapojen také Ústav mikrobiologie pod vedením přednosty Milana Koláře, kde se budou podrobněji zkoumat protilátky proti viru. V Olomouckém kraji se na průběhu testování kromě hejtmanství, ÚMTM, FNOL a Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd UP podílí také Armáda České republiky, Krajská hygienická stanice, vedení dotčených měst a hypermarket Globus Olomouc.

Pro zájemce, kteří v nejbližších dnech obdrží instrukce k zapojení do studie na stránkách www.krajpomaha.cz, budou připraveny čtyři stany pro odběr krve na testování protilátek na Covid-19. Dva stany vybuduje Armáda ČR před olomouckým hypermarketem Globus. Další stany budou v Litovli před supermarketem Billa a v Uničově na náměstí Osvobození. Ty jsou určeny především pro obyvatele tamní oblasti, která se v březnu ocitla ve dvoutýdenní karanténě.

„Chceme obyvatelům z uzavřené oblasti vyjít vstříc s testováním na místě, aby nemuseli dojíždět do Olomouce. Myslím, že to je to nejmenší, co pro ně můžeme po dvoutýdenní izolaci, kterou museli podstoupit, udělat,“ řekl ředitel FNOL Roman Havlík. Testování bude probíhat zdarma a za přísných hygienických podmínek, výsledky se účastníci studie dozví přímo na místě do 15 minut. Zatímco v Olomouci se počítá s testováním asi 4000 obyvatel ve věku od 18 do 89 let, v Uničově, Litovli a okolí se bude testovat kolem 2500 lidí.

„Vážím si všech lidí, kteří se dobrovolně rozhodnou podpořit plošné testování. Tímto krokem umožníme epidemiologům získat velmi potřebná data pro další postupy a způsoby léčby koronaviru. Navíc testované osoby zjistí, zda už bezpříznakově prodělaly onemocnění Covid-19 a zda mají protilátky. Osobně půjdu příkladem a nechám se otestovat také," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„K testování se mohou dostavit lidé, kteří nepociťují akutní příznaky nemoci, mezi něž patří zvýšená teplota, suchý kašel nebo rýma. Zdravotníci jim na místě odeberou krev a následně zjistí přítomnost protilátek proti koronaviru. Pokud bude test pozitivní, podstoupí následně ještě výtěr z nosohltanu, který vyloučí případnou aktivní infekci, byť je velmi nepravděpodobná,“ popsal testování Marián Hajdúch z ÚMTM. Lidé se musí před testováním prokázat průkazem totožnosti či průkazkou zdravotní pojišťovny.

Výsledky testování budou zpracovány a zveřejněny zcela anonymně bez možnosti identifikace zapojených osob. Veškeré další detaily budou zájemcům dostupné v informacích pro účastníky studie, které jsou součástí informovaného souhlasu.

Další důležité informace se zájemci dozví na stránkách www.krajpomaha.cz, www.imtm.cz, www.upol.cz a covid-imunita.uzis.cz.


Projekt chytré karantény v Olomouckém kraji je zatím stále ve fázi testování. Zavádět se začal od druhé poloviny minulého týdne, kdy se od čtvrtka nastavovaly technické možnosti. V kraji se zároveň čeká na spuštění plošného testování, které by se mělo týkat Litovelska. Bližší pokyny mají hygienici obdržet ve středu.

Chytrá karanténa byla nejprve testována na jižní Moravě, její zavádění pokračovalo v Moravskoslezském kraji a Olomouckém kraji, v Praze a ve středních Čechách, dnes se zapojily další kraje. Podle Haliřové zůstávají první dva kroky stále na epidemiologii. „Projekt chytré karantény, která má řešit validnost a šíři dat ohledně kontaktů a následně navázání spolupráce s praktickými lékaři, se stále vychytává. Chytrá karanténa byla postavena v určitou dobu a mezitím vyšlo a stále vychází řada mimořádných opatření, které karanténa musí v postupu zohlednit. Proto to stále neběží naostro,” vysvětlila epidemioložka.

V týdnu by se mělo spustit v kraji také plošné testování, které se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a právě z Olomouckého kraje Litovelska. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Zatím však nezačalo, podrobnosti očekávají hygienici ve středu. Podle nich avizované plošné testování mohou čísla pozitivních případů navýšit – u řady lidí má totiž nemoc jen lehké příznaky nebo jsou bez příznaků. „Uvidíme, co takový hromadný výsledek přinese, očekáváme, že se čísla pohnou nahoru,” dodala hygienička.

Lékaři by měli otestovat v plošném testování, které by mělo ukázat promořenost populace, až 28.000 lidí. Reprezentativní vzorek testovaných by měl vznikat podobně jako například u průzkumů veřejného mínění, kdy se vybere zhruba 1000 lidí různého věku, pohlaví, z různě velkých obcí nebo různého vzdělání.


Polovina zahraničních studentů Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se nakazili koronavirem, se již z nemoci vyléčila. Opakovanými testy negativně prošlo 27 z celkového počtu 52 studentů, kteří jsou již přes dva týdny v přísné izolaci na jednom z bloků vysokoškolských kolejí. Z vedlejšího bloku, kde bylo do karantény umístěno dalších 93 studentů, se nemoc vyloučila u 90 studentů, tři byli pozitivní, řekl dnes ředitel správy kolejí a menz Josef Suchánek.

Testy na potvrzení onemocnění koronavirem prošlo v těchto dnech všech 145 zahraničích studentů. Pět desítek z nich, u kterých se nemoc dříve potvrdila, musela testy v případě negativního výsledku absolvovat ve dvou kolech. „U prvního testování nám vyšlo 19 pozitivních a 33 negativních. U negativních výsledků se poté testy v neděli zopakovaly. Před chvílí nám přišly výsledky, podle kterých se ještě šest z nich prokázalo pozitivními. Celkem 27 lidí z původní dvaapadesátičlenné množiny je však již zdravých,“ uvedl ředitel Suchánek.

Výborně dopadly i výsledky u 93 zahraničních studentů, kteří dva týdny pobývali kvůli vazbám s předchozí skupinou v karanténě v odděleném druhém bloku kolejí. „Devadesát z nich bylo negativních, tři byli pozitivní, které jsme museli fyzicky přesunout do druhého bloku. Ze skupiny 90 negativních jsme ještě museli čtyři nechat v karanténě kvůli vazbám k pozitivním případům, ostatní mají úplnou svobodu,“ doplnil Suchánek.

Univerzitu nyní čeká další stěhování a logistické oddělování zdravých, nemocných studentů a lidí v karanténě. Řada z nich, kteří mají negativní výsledky, se podle ředitele kolejí snaží dostat zpět domů. Pracují na tom jejich ambasády, tento týden by měly podle něj přesuny zajišťovat Španělsko, Francie a Turecko. „Studenti jsou v kontaktu se svými ambasádami a pokud jsou negativní, někteří z nich odjedou. Organizují si to však již jejich země,“ doplnil ředitel správy kolejí a menz olomoucké univerzity.

První případ onemocnění covid-19 u zahraničního studenta olomoucké univerzity byl registrován 24. března, kdy byl pozitivně testován při návratu domů na letišti v Jižní Koreji student olomoucké přírodovědecké fakulty. Před návratem bydlel na olomouckých kolejích, o potvrzené nákaze informovala škola hygieniky i jeho spolubydlící. Postupně se počet potvrzených případů nákazy rozrostl na celkový počet 52 studentů, hygienici poté vytrasovali téměř stovku jejich kontaktů, které správa umístila do karantény.


 

Fakultní nemocnice Olomouc zveřejnila výzvu směřující k vyléčeným pacientům, kteří byli v našem kraji nakaženi koronavirem. Tito pacienti mají vytvořené protilátky proti covid-19 a jsou proto ideální pro darování krevní plazmy, která může zachránit životy dalším lidem, kteří se potýkají s tímto onemocnění. Výzvu zveřejňujeme ve článku v plném znění.


Provozní doba Krajského úřadu Olomouckého kraje je od dnešního dne opět stejná jako před přijetím mimořádných opatření a vyhlášením nouzového stavu v souvislosti s epidemií covid-19. Lidé by ale měli nutnost osobní návštěvy dobře zvážit a dále upřednostňovat písemnou, elektronickou nebo telefonickou komunikaci.

„Lidé mohou znovu vyřizovat svoje záležitosti v časech, na které byli zvyklí. Tedy každý pracovní den od osmi hodin ráno – v pondělí a ve středu do sedmnácti, v úterý do patnácti a ve čtvrtek i v pátek do čtrnácti hodin. Pořád ale platí, že by k nám měli přicházet jen ve výjimečných a zdůvodněných případech. Navíc musí dodržovat zvýšená hygienická opatření stanovená ministerstvem zdravotnictví,“ řekl Lubomír Baláš, ředitel krajského úřadu.

V praxi to znamená, že lidé musí mít zakryté dýchací cesty a během čekání na vyřízení své záležitosti by měli dodržovat odstup alespoň dva metry od dalších osob.

Až do odvolání navíc stále platí zákaz pořádání hromadných akcí v prostorách úřadu. Neproběhnou tak třeba školení nebo semináře, jichž se veřejnost v minulosti účastnila například v kongresovém sálu.